Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді түрлендіруде қолдану
ШҚО, Семей қаласы
«№11 Жалпы орта білімберетінмектеп» КММ
Математика пәні мұғалімі
Арингазинова Жумагул Алимхановна
Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді түрлендіруде қолдану.
Мақсаты:
Білімділік:Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді түрлендіруде тиімді пайдалануға үйрету.
Дамытушылық: Ой- өрістерін кеңейту.
Тәрбиелік: Алғырлыққа, шапшаңдыққа,тапқырлыққа баулу.
Сабақ типі: Қорытындылау.
Сабақтың әдіс- тәсілі: деңгейлеп оқыту.
Сабақтың көрнекілігі: презентация, перфокарта, бағалау парағы.
Сабақтың құрылымы:
Сабақ 4 деңгейлік бөлімнен тұрады.
І. Оқушылық деңгей. ( формуланы тұжырымдау)
ІІ. Алгоритмдік деңгей. (Мемлекеттік білім беру стандарттарының талаптарын орындау)
ІІІ. Эвристикалық деңгей. ( Ойлау , қолдану қабілеттерін бағалау)
IV. Шығармашылық деңгей. ( Талдау, дәлелдеу қабілеттерін дамыту)
VI. Рефлексия.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру.Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,сынып тазалығын қадағалау.
ІІ. Сабаққа кіріспе.Слайд.Құрметті оқушылар, біз бүгін «Қысқаша көбейту формулалары» тарауын аяқтап отырмыз. Бүгінгі сабақтың мақсаты осы формулалардың қолданылуын көрсету арқылы алған біліміміздітиянақтау, қорыту.Сабағымызды Саққұлақ Бидің мына өсиет сөзімен бастамақпын:
Слайд
Адамның басшысы- ақыл,
Жетекшісі- талап,
Жолаушысы -ой,
Жолдасы -кәсіп,
Қорғаны- сабыр,
Қорғаушысы- мінез
Сынаушысы- халық екен, ендеше бүгінгі сабақты терең оймен, ақылмен, сабырмен өткізуге тырысайық. Баршаларыңа сәттілік тілеймін!Сабақ 4 бөлімнен тұрады:Слайд
Сонымен, қысқаша көбейту формулаларының қолданылу салалары?Слайд
Ендеше, балалар, бұл формулаларды қолдану үшін оны жатқа білуіміз керек екені түсінікті.
І бөлім тапсырмасы – перфокарта арқылы формуланы жатқа жазу. 3мин өткен соң бірімен –бірі ауысып , тексереді.Бағаларын бағалау парағына қояды.Слайд
ІІ бөлім тапсырмасы-Үш деңгейлік тапсырмасы бар конверттен тапсырма алып, тақтада орындайды.
Сары конверт есептері (ІІІ деңгей)
1. (m-n)(m+n)=
(х+у)(х-у)=
144-m2=
y2-225=
552-452=
(c-5)2=
(4+a)2=
(2m-3n)3=
(2+x)3=
27-a3=
8p3+q3=
Жасыл конверт тапсырмалары:(ІІ деңгей)
1.Көбейтуді орындаңдар: (8х-9у) (8х+9у)
2.Есепте :328^2-172^2
3.Көпмүше түрінде жаз :(1,3m^2+2,5n^2)^2
4.Үшмүшені екі мүшенің квадраты ретінде жаз :x^2-6xy+9y^2
5.Көбейткішкежікте: 2х^2-20xy+50y^2
6.Көбейткішке жікте: x^3-49x
7.Теңдеуді шеш :y2 -4=0
8. 43*37
Көк конверт тапсырмалары:(І деңгей)
1. (m+n)2-(m-n)2=4mn
2.(x-y)2+(x+y)2=2(x2+y2)
3. (6+x2)2-(8+x2)2+28=28x2
4. (1062-121) / ( 1222-64)
Сергітусәті
Бүгінгі таңда көп тілді оқыту – жас ұрпақтың білім кеңістігінде еркін самғауына жол ашатын, әлемдік ғылым құпияларына үңіліп, өз қабілетін танытуына мүмкіндік беретін қажеттілік. Үш тілде оқыту – заман талабы десек, оның негізгі мақсаты: бірнеше тілді меңгерген, әлеуметтік және кәсіптік бағдарға қабілетті, мәдениетті тұлғаны дамыту және қалыптастыру. Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев: "Қазақстан бүкіл әлемде халқы үш тілді пайдаланатын мәдениетті ел ретінде танылуға тиіс. Бұлар: қазақ тілі – мемлекеттік тіл, орыс тілі – ұлтаралық қатынас тілі және ағылшын тілі – жаһандық экономикаға ойдағыдай кірігу тілі” деген болатын. Ендеше Жұмбақтың жауабын 3 тілде айту керек.
Математикалық жұмбақ:
Өзі сөйлеу білмейді
Салған ізі сөйлейді.(қалам-ручка-pen)
2) Бірдей санды бірнеше рет
Көбейтуден тұрады
Егер оны ықшамдасаң
Қандай атау болады? (дәреже-степень-degree)
3)Алды-артымыз шексіз де
Жете алмайсың біздерге
Сәуле менен кесінді
Шыққан тегін білсін де! (түзу-прямая-straight)
4) Қабат-қабат қаттама
Ақылың болса аттама (кітап-книга-book)
5) Бойы екі-ақ қарыс
Сиып тұр 25 арыс. (сызғыш,линейка,ruler)
IІІ бөлім тапсырмасы-ОЖСБ есептерін шығару
№ 1, 2 , 3, 5
IV бөлім тапсырмасы№ 232, тест тапсырмасы- 8есеп
Қорытынды: Бағалау.Үйге тапсырма №228
Рефлексия: Сабақ несімен ұнады?
«№11 Жалпы орта білімберетінмектеп» КММ
Математика пәні мұғалімі
Арингазинова Жумагул Алимхановна
Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді түрлендіруде қолдану.
Мақсаты:
Білімділік:Қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді түрлендіруде тиімді пайдалануға үйрету.
Дамытушылық: Ой- өрістерін кеңейту.
Тәрбиелік: Алғырлыққа, шапшаңдыққа,тапқырлыққа баулу.
Сабақ типі: Қорытындылау.
Сабақтың әдіс- тәсілі: деңгейлеп оқыту.
Сабақтың көрнекілігі: презентация, перфокарта, бағалау парағы.
Сабақтың құрылымы:
Сабақ 4 деңгейлік бөлімнен тұрады.
І. Оқушылық деңгей. ( формуланы тұжырымдау)
ІІ. Алгоритмдік деңгей. (Мемлекеттік білім беру стандарттарының талаптарын орындау)
ІІІ. Эвристикалық деңгей. ( Ойлау , қолдану қабілеттерін бағалау)
IV. Шығармашылық деңгей. ( Талдау, дәлелдеу қабілеттерін дамыту)
VI. Рефлексия.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру.Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,сынып тазалығын қадағалау.
ІІ. Сабаққа кіріспе.Слайд.Құрметті оқушылар, біз бүгін «Қысқаша көбейту формулалары» тарауын аяқтап отырмыз. Бүгінгі сабақтың мақсаты осы формулалардың қолданылуын көрсету арқылы алған біліміміздітиянақтау, қорыту.Сабағымызды Саққұлақ Бидің мына өсиет сөзімен бастамақпын:
Слайд
Адамның басшысы- ақыл,
Жетекшісі- талап,
Жолаушысы -ой,
Жолдасы -кәсіп,
Қорғаны- сабыр,
Қорғаушысы- мінез
Сынаушысы- халық екен, ендеше бүгінгі сабақты терең оймен, ақылмен, сабырмен өткізуге тырысайық. Баршаларыңа сәттілік тілеймін!Сабақ 4 бөлімнен тұрады:Слайд
Сонымен, қысқаша көбейту формулаларының қолданылу салалары?Слайд
Ендеше, балалар, бұл формулаларды қолдану үшін оны жатқа білуіміз керек екені түсінікті.
І бөлім тапсырмасы – перфокарта арқылы формуланы жатқа жазу. 3мин өткен соң бірімен –бірі ауысып , тексереді.Бағаларын бағалау парағына қояды.Слайд
ІІ бөлім тапсырмасы-Үш деңгейлік тапсырмасы бар конверттен тапсырма алып, тақтада орындайды.
Сары конверт есептері (ІІІ деңгей)
1. (m-n)(m+n)=
(х+у)(х-у)=
144-m2=
y2-225=
552-452=
(c-5)2=
(4+a)2=
(2m-3n)3=
(2+x)3=
27-a3=
8p3+q3=
Жасыл конверт тапсырмалары:(ІІ деңгей)
1.Көбейтуді орындаңдар: (8х-9у) (8х+9у)
2.Есепте :328^2-172^2
3.Көпмүше түрінде жаз :(1,3m^2+2,5n^2)^2
4.Үшмүшені екі мүшенің квадраты ретінде жаз :x^2-6xy+9y^2
5.Көбейткішкежікте: 2х^2-20xy+50y^2
6.Көбейткішке жікте: x^3-49x
7.Теңдеуді шеш :y2 -4=0
8. 43*37
Көк конверт тапсырмалары:(І деңгей)
1. (m+n)2-(m-n)2=4mn
2.(x-y)2+(x+y)2=2(x2+y2)
3. (6+x2)2-(8+x2)2+28=28x2
4. (1062-121) / ( 1222-64)
Сергітусәті
Бүгінгі таңда көп тілді оқыту – жас ұрпақтың білім кеңістігінде еркін самғауына жол ашатын, әлемдік ғылым құпияларына үңіліп, өз қабілетін танытуына мүмкіндік беретін қажеттілік. Үш тілде оқыту – заман талабы десек, оның негізгі мақсаты: бірнеше тілді меңгерген, әлеуметтік және кәсіптік бағдарға қабілетті, мәдениетті тұлғаны дамыту және қалыптастыру. Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев: "Қазақстан бүкіл әлемде халқы үш тілді пайдаланатын мәдениетті ел ретінде танылуға тиіс. Бұлар: қазақ тілі – мемлекеттік тіл, орыс тілі – ұлтаралық қатынас тілі және ағылшын тілі – жаһандық экономикаға ойдағыдай кірігу тілі” деген болатын. Ендеше Жұмбақтың жауабын 3 тілде айту керек.
Математикалық жұмбақ:
Өзі сөйлеу білмейді
Салған ізі сөйлейді.(қалам-ручка-pen)
2) Бірдей санды бірнеше рет
Көбейтуден тұрады
Егер оны ықшамдасаң
Қандай атау болады? (дәреже-степень-degree)
3)Алды-артымыз шексіз де
Жете алмайсың біздерге
Сәуле менен кесінді
Шыққан тегін білсін де! (түзу-прямая-straight)
4) Қабат-қабат қаттама
Ақылың болса аттама (кітап-книга-book)
5) Бойы екі-ақ қарыс
Сиып тұр 25 арыс. (сызғыш,линейка,ruler)
IІІ бөлім тапсырмасы-ОЖСБ есептерін шығару
№ 1, 2 , 3, 5
IV бөлім тапсырмасы№ 232, тест тапсырмасы- 8есеп
Қорытынды: Бағалау.Үйге тапсырма №228
Рефлексия: Сабақ несімен ұнады?